szechenyi2020

    Természet

     

     

     

    KÉRÉSZ KÖZPONT

     

    A Kérész Öko- és Aktív Turisztikai Központ a Tisza-tó fővárosában, Tiszafüreden, a Holt-Tisza gyönyörű kanyarulatában, közvetlen a tó partján, örömmel vár minden természetszerető látogatót.

     Kialakításakor egy célt tűztek ki maguknak. Izgalmas, valóban tartalmas, négyévszakos vonzerővel gazdagodjon a Tisza-tó turisztikai kínálata. Sokszínű szolgáltatásai révén a családok, baráti társaságok, a sport szerelmesei, a kerékpáros- vagy vízitúrázók számára egyaránt vonzó programokat kínál, de céges és szakmai csoportok éppúgy megtalálják itt számításaikat.

    A Kérész Központ elkötelezett amellett, hogy valódi élményt nyújtson. Interaktív elemekben bővelkedő, közel egy órás program várja a látogatókat – egyedülálló szolgáltatásokkal. A kérészek életét szemléltető 3D-s VR (virtuális valóság) teljes panorámát kitöltő bemutatója, a futurisztikus digitális homokozó, a Tisza-tavat és közvetlen környezetét megismertető babzsák mozi, a különböző tematikát felvonultató túraajánlatok, a szervezett szakvezetések mind az élményekben gazdag szórakozást – és természetesen a játszva tanulást – szolgálják.

    Az épületben a Holt-Tiszára néző, teraszos Kérész Büfé várja a vendégeket. Mellette a 80 fő elhelyezésére alkalmas konferencia-, kiállító- és rendezvénytér biztosítja az optimális helyszínt. Ugyanakkor közösségi irodaként is működő, valamint csoportos foglalkozásokra, workshopra egyaránt alkalmas tárgyalók is rendelkezésre állnak.

    Rendkívüli panorámát biztosít az épület számos terasza, ahol pihenés, feltöltődés közben élvezhetjük a Tisza-tó vizének páratlan nyugalmát – itt, a tó egyik legvédettebb öblében.

    A Kérész Központ bázisként szolgálhat a környéket bebarangolni kívánó gyalogos, kerékpáros, vízi, vagy akár buszos túrázók számára, de ugyanúgy alkalmas rendezvények és csapatépítő összejövetelek megtartására is. Az épület közvetlenül a vízparton található, saját úszóműves stéggel és – a Kérész Központ szolgáltatásait igénybe vevők részére ingyenes használatú – kikötővel.

    A központ lelkes és ambiciózus csapata célul tűzte ki a Tisza-tó térségének népszerűsítését, és az egész régiót átfogó turisztikai élménykínálat összeállítását, beleértve a Hortobágy és a Hortobágyi Nemzeti Park természeti csodáinak megismertetését.

     

    Elérhetőségek

    Cím: Tiszafüred, Kis-Tisza utca 2/a

    Web: https://keresz.hu/

    E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

    Tel.: +36 30 086 6637

    Facebook: https://www.facebook.com/kereszkozpont

     

     

     

    TISZA-TAVI MADÁRREZERVÁTUM

    Az ezernyi szépséggel váró Tisza-tó rejtett kincseit, páratlan értékeit azok számára tárja fel a “legszívesebben”, akik valamilyen vízi járműről szeretnének vele megismerkedni. A tó északi területén, a Tiszavalki-öbölben található madárrezervátum szigorúan védett természeti érték, amelyet felvettek a nemzetközileg elismert vízimadár-élőhelyek sorába, és része az UNESCO által adományozott “Világörökség része” megtisztelő címet elnyert Hortobágyi Nemzeti Parknak.

    Megközelíteni csak csónakkal lehet – költési időszakban ez is tilos -, de az evezés fáradalmáért bőven kárpótol a ránk váró élmény. A hivatásos és az amatőr ornitológusok legnagyobb örömére ugyanis európai viszonylatban egyedülálló madárvilág alakult itt ki a Tisza-tó létrejötte óta. A természet ismét birtokba vette azt, ami egykor az övé volt. Az élelemben, halban, bogarakban gazdag területre számos madárfaj telepedett vissza, és a vonuló fajok is boldogan fedezték fel a nyugodt pihenés lehetőségét, az ember által nem háborgatott “vízi oázist”.Mielőtt útra kelnénk a nádrengeteg ösvényein, érdemes térképet vásárolnunk, hiszen valóságos labirintus ez a csodálatos vízi világ. Ha betartjuk vendéglátóink írott – és íratlan – szabályait, lélegzetelállító pillanatokban lehet részünk.

    Ezen a tájon alakult ki a hazai Tisza legszebb, leggazdagabb gémfaluja. Békésen él itt egymás mellett a méreteiben a gólyához közelítő szürke gém, a varjú termetű, nyughatatlan természetű bakcsó, a fogyatkozó ritkaságok közé számító üstökös gém, a kiskócsag és a kanalas gém, de jól érzi közöttük magát a barna kánya és a fészkét féltőn óvó kerecsensólyom is. A gémfalut víz veszi körül, akár a középkori várakat a vizesárok, de itt még csónakkal sem tudunk előrejutni a vízben felhalmozódott gallyak, kidőlt törzsek szövevényétől.Érdemes tehát beevezni a nádrengeteg egyik belső tisztására, és csendben várni a szorgos madárnépség valamelyik élelmet kereső tagjára. Kis szerencsével megpillanthatjuk a magyar természetvédelem címermadarát, a kiterjesztett szárnyakkal, szél hajtotta selyemfátyolként repülő hófehér nagykócsagot, megláthatjuk a közelünkben hatalmas sebességgel elszálló, kékeszölden csillogó jégmadarat, vagy a halászok, horgászok által nagy étvágya miatt kevésbé kedvelt, szorgalmasan halászó nagy kormoránt, közismertebb nevén a kárókatonát.

     

    TISZAVIRÁG ÁRTÉRI SÉTAÚT

    A tiszaörvényi Szabics Kikötőből, a belépőjegy megváltása után, egy rövid csónakázással érhető el. A Sétaút egész évben látogatható.
    Az 1500 m hosszú tanösvény a tiszavirág (kérész) életét, fejlődési fázisait és a Tisza-tó élővilágát mutatja be. Madármegfigyelő tornyai és a séta végcélját is jelentő belső tó, a Göbe halászladikjai is igen népszerűek.

    Ezeket különösen a fotósok és a csónakos barangolók veszik szívesen birtokukba hosszabb-rövidebb időre. A sétaút pihenőiben bemutatjuk azt a már majdnem elfelejtett, de példaértékű “természet és emberi tevékenység” kapcsolatot, amit a teknővájás, a kosár és gyékényfonás valamint az eredeti tiszai halászmesterség és a kubikos élet jelentett.
    A négy ősi mesterségben éppen az a közös amit az ártéri sétány élő környezete kovácsolt össze, mely nem más mint maga a tevékenység tárgya, ami itt él, itt terem

    A teknővájást a “nyersanyag” lelőhelye (az ártéri erdők öreg szürke- ill. fehér nyarai) közelében tábort ütő cigány családok végezték. A mesterség apáról fiúra szállt, a család minden tagjának meghatározott szerepe volt az “árú” előállításában. Bemutatásra kerül egy hajdani nyári teknős-cigány tábor, annak lakhelyül is szolgáló ekhós szekere, mint a tábor egyik legjellegzetesebb darabja. A kosár (fűzvessző) és gyékény fonás mestersége már a falusi portához köthető. Ezért ennek bemutató teréül egy faszerkezetes, lábakon álló, nádtetős falusi szín fog szolgálni.

    Az érdeklődőket itt megismerhetik a kosár ill. gyékényfonás anyagait, az árú (kosár, szakajtó stb…) készítésének egyes fázisait. A kubikos kunyhónál a folyamszabályozáskor jelentős szerepet játszó kubikosok mindennapi élete elevenedik meg a speciális talicska, a különböző szerszámok és a munkások ottani anyagokból épített lakhelyével. Az ismertető táblák a mesterség és termékei felhasználásáról részletes magyarázatot adnak. A halászmesterséget a Göbe partjára épített korcolt nádtetejű halászkunyhó mutatja be. A tiszai halász “egyszerű, de nagyszerű” nyári lakhelyét és annak praktikusan kialakított környezetét hozzáértő kezek építik fel. A látogatók megismerkedhetnek a halász által oly gyakran használt varsával, a különböző hálókkal és a mester-fogásokkal. A bemutató alkalmával a halászladikok kipróbálására is sor kerülhet.

    Túrákról információ és jelentkezés:

    • Tel: +36/70 364-1890
    • E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
    • Web: http://www.szabicskikoto.hu/

     

     

    ÖREG PÁKÁSZ TANÖSVÉNY

    Tudod, hogy kik azok pákászok és honnan kapták a nevüket? Hallottál már a Tisza menti pákászat hagyományairól? Vajon hogyan szerezték az ősi vízi világ lakói az élelmüket, hogyan közlekedtek az ingoványokon, hol laktak, hogyan élték mindennapjaikat?

    Mindezekre a kérdésekre választ kapsz, ha végigjárod a Göbe vízi világába vezető ösvényt. A hol vízen, hol szárazföldön kanyargó Örvényi pákász tanösvény tizenkét állomáson keresztül tizenkét témakörre bontva mutatja be a Tisza menti pákászat hagyományait. A labirintusban barangolók eközben a természet adta élmények sokaságából is csemegézhetnek.

    A 12 állomás felkeresése során számos érdekes kalandban lehet kipróbálhatod a lápjárást, lábadra húzhatod az Örvényi Pákász hétmérföldes csizmáját, készíthetsz nádsípot, célba dobhatsz sárgolyóval, játszhatsz csontcsikóval, ha pedig elfáradnál, megpihenhetsz a „nyugalom szigetén”. Kalandra fel! Járd végig egy igazán vadregényes kb. 1 km-es útvonalat az Örvényi Pákásszal és válj a természet részévé!

    Túrákról információ és jelentkezés:

    • Tel: +36/70 364-1890
    • E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
    • eb: http://www.szabicskikoto.hu/

     

    Tiszafüred© {2018. All Rights Reserved. Designed By BL